sp15@edu.gorzow.pl

+48957228729

+48667659236

ul. Aleksandra Kotsisa 1, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim

  1. pl
  2. en
  3. uk
  1. pl
  2. en
  3. uk

Ah, co to był za tydzień! W dniach 10-14.10 obchodziliśmy w naszej szkole Dni Erasmusa. Zaplanowaliśmy dużo atrakcji, w które zaangażowaliśmy wszystkich uczniów. Pierwszym elementem obchodów było zawieszenie flagi Unii Europejskiej na budynku szkoły. Ogłosiliśmy konkurs wiedzy dla uczniów klas 1-3 oraz 4-8. W holu szkoły można było zapoznać się z wystawą przedstawiającą nasz projekt „Szczęśliwe dzieci, wydajne umysły, chętni do współpracy uczniowie”. Nie zabrakło również informacji o programie Erasmus+, który w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. Ogromną atrakcją zwłaszcza wśród młodszych uczniów stała się fotobudka przygotowana specjalnie na te obchody.

W szkole gościliśmy panią Monikę Wawro - przedstawicielkę Europe direct - Punktu Informacji Europejskiej przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Pani Monika poprowadziła z uczniami 4 klas zajęcia o tematyce unijnej tzw. eurolekcje. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji, brali czynny udział w rozwiązywaniu zadań. Otrzymaliśmy mnóstwo materiałów na temat Unii Europejskiej, które w kolejnych dniach były wykorzystywane na lekcjach różnych przedmiotów.

Kolejnym przedsięwzięciem był Bieg Erasmusa - Szlakiem państw partnerskich projektu. W biegu uczestniczyły 4 klasy. Trasa wiodła po kolei przez Szwecję, Irlandię, Hiszpanię, Włochy, Francję i Polskę. Wbiegając do danego kraju na uczniów czekały powitania w lokalnym języku. W rzeczywistości pokonanie trasy zajęło by kilka dni, nasi uczniowie pokonali ten dystans w ekspresowym tempie. Uczniowie klasy 1 pokonali jedno kółko, drugiej 2, a trzecioklasiści aż 3! Na mecie wszyscy otrzymali wykonane z tej okazji przepiękne medale. Uczniowie nie kryli radości z pokonanego dystansu jak również z otrzymanego medalu. Oprócz uczczenia Dni Erasmusa zwróciliśmy uwagę na potrzebę aktywności fizycznej. Uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą na temat państw partnerskich naszego projektu.

Udało się nam również ułożyć z uczniów napis ERASMUS+. Oczywiście zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

W szkole odbywały się wyjątkowe lekcje języka angielskiego, geografii i biologii. Na języku angielskim uczniowie poznawali różne alfabety, ciekawostki językowe czy popularne zwroty w wielu językach. Na lekcji geografii uczniowie utrwalali swoje wiadomości dotyczące państw Unii Europejskiej, układali rebusy, krzyżówki a nawet gry. Bardzo przydały się zeszyty otrzymane od Europe Direct Zielona Góra. Lekcja biologii była w pełni poświęcona ekologii. Głównym tematem była woda. Uczniowie pracowali metodą stacyjną.

W ostatnim dniu obchodów Dni Erasmusa odbył się Drużynowy Bieg Erasmusa. Drużyna "Biegająca Piętnastka" w której skład wchodziło 2 nauczycieli i 4 uczniów, pokonała łącznie dystans 11,28 km (4x 15 minut). Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, worek, bidon oraz przypinkę.

Ostatnim punktem obchodów było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o państwach Unii Europejskiej. Wpłynęło bardzo dużo poprawnych odpowiedzi. Na szczęśliwców czekają nagrody!

zespół Erasmusa

Dni Erasmusa- podsumowanie

16 października 2022