16 października 2022

Dni Erasmusa- podsumowanie

Ah, co to był za tydzień! W dniach 10-14.10 obchodziliśmy w naszej szkole Dni Erasmusa. Zaplanowaliśmy dużo atrakcji, w które zaangażowaliśmy wszystkich uczniów. Pierwszym elementem obchodów było zawieszenie flagi Unii Europejskiej na budynku szkoły. Ogłosiliśmy konkurs wiedzy dla uczniów klas 1-3 oraz 4-8. W holu szkoły można było zapoznać się z wystawą przedstawiającą nasz projekt „Szczęśliwe dzieci, wydajne umysły, chętni do współpracy uczniowie”. Nie zabrakło również informacji o programie Erasmus+, który w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. Ogromną atrakcją zwłaszcza wśród młodszych uczniów stała się fotobudka przygotowana specjalnie na te obchody.

W szkole gościliśmy panią Monikę Wawro - przedstawicielkę Europe direct - Punktu Informacji Europejskiej przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Pani Monika poprowadziła z uczniami 4 klas zajęcia o tematyce unijnej tzw. eurolekcje. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji, brali czynny udział w rozwiązywaniu zadań. Otrzymaliśmy mnóstwo materiałów na temat Unii Europejskiej, które w kolejnych dniach były wykorzystywane na lekcjach różnych przedmiotów.

Kolejnym przedsięwzięciem był Bieg Erasmusa - Szlakiem państw partnerskich projektu. W biegu uczestniczyły 4 klasy. Trasa wiodła po kolei przez Szwecję, Irlandię, Hiszpanię, Włochy, Francję i Polskę. Wbiegając do danego kraju na uczniów czekały powitania w lokalnym języku. W rzeczywistości pokonanie trasy zajęło by kilka dni, nasi uczniowie pokonali ten dystans w ekspresowym tempie. Uczniowie klasy 1 pokonali jedno kółko, drugiej 2, a trzecioklasiści aż 3! Na mecie wszyscy otrzymali wykonane z tej okazji przepiękne medale. Uczniowie nie kryli radości z pokonanego dystansu jak również z otrzymanego medalu. Oprócz uczczenia Dni Erasmusa zwróciliśmy uwagę na potrzebę aktywności fizycznej. Uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą na temat państw partnerskich naszego projektu.

Udało się nam również ułożyć z uczniów napis ERASMUS+. Oczywiście zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

W szkole odbywały się wyjątkowe lekcje języka angielskiego, geografii i biologii. Na języku angielskim uczniowie poznawali różne alfabety, ciekawostki językowe czy popularne zwroty w wielu językach. Na lekcji geografii uczniowie utrwalali swoje wiadomości dotyczące państw Unii Europejskiej, układali rebusy, krzyżówki a nawet gry. Bardzo przydały się zeszyty otrzymane od Europe Direct Zielona Góra. Lekcja biologii była w pełni poświęcona ekologii. Głównym tematem była woda. Uczniowie pracowali metodą stacyjną.

W ostatnim dniu obchodów Dni Erasmusa odbył się Drużynowy Bieg Erasmusa. Drużyna "Biegająca Piętnastka" w której skład wchodziło 2 nauczycieli i 4 uczniów, pokonała łącznie dystans 11,28 km (4x 15 minut). Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, worek, bidon oraz przypinkę.

Ostatnim punktem obchodów było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o państwach Unii Europejskiej. Wpłynęło bardzo dużo poprawnych odpowiedzi. Na szczęśliwców czekają nagrody!

zespół Erasmusa

  1. pl
  2. en
  3. uk
  1. pl
  2. en
  3. uk

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim

ul. Aleksandra Kotsisa 1, 66-400 Gorzów Wielkopolski

+48667659236

+48957228729

sp15@edu.gorzow.pl

Adres naszej skrytki:

/SP15Gorzow/Skrytka ESP

Nasz adres: AE:PL-47173-29867-TAISU-24