Hymn Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim

Tekst hymnu został ułożony przez uczniów naszej szkoły należących do Koła Teatralnego Optymista pod kierunkiem p. Marioli Klapczyńskiej (nauczycielki j. polskiego) i we współpracy z p. Mariuszem Sosulskim (nauczycielem muzyki) w  roku szkolnym 2003/2004

 

Tu dzwonek radosną melodię  nam gra,

tu dzieci się uczą sumiennie.

Tu chodził mój ojciec i uczył się brat

i ja tu przychodzę codziennie.

Tu uczą nas marzyć i uczą jak żyć,

tu swoje talenty rozwijam co dnia

i mogę powiedzieć, że trochę już wiem,

jak wejść w dorosły świat.

Refren   x 2

Tu w piętnastce przyjaźń, radość i pogoda,

bo w piętnastce dłoń pomocną tobie poda

czy dyrektor, czy to woźna, nauczyciel, wszyscy chcą,

by ta szkoła to był  twój drugi dom.

 

 

Na rewersie, czyli stronie odwrotnej, na czerwonym tle Godło Rzeczypospoli­tej Polskiej - wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi. Poniżej, półkolisty złoty napis, będący dewizą Wojska Polskiego:

BÓG * HONOR * OJCZYZNA

W  lewym górnym rogu płata znajduje się miniaturowa tarcza z herbem miasta Gorzowa Wlkp. przedstawiający na białym polu czerwonego orła trzymającego w szponach liście koniczyny. Dziób i szpony orła są koloru złocistego.

Nowy Sztandar Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim

Prawa, główna strona sztandaru, pełniąca funkcję  awersu,  posiada szafirowe tło i obramowania w kolorze złotym. Centralne miejsce na płacie zajęło logo szkoły, kształtem  nawiązujące do  wierzchniej strony czapki wojskowej, będącej umownym symbolem patrona placówki. Część główną logo stanowi otwarta księga, w której został umieszczony orzełek, występujący na czapkach wojskowych.  Na kartach księgi  widnieją flagi: po lewej stronie flaga państwowa, po prawej flaga miasta Gorzowa Wlkp.

U góry, biegnąca półkoliście, haftowana złotym szychem, nazwa szkoły:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15,

zaś w dole płata umieszczony łukiem napis :

IM. 

WOJSKA POLSKIEGO

W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

Nowy Sztandar Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim

Nowy Sztandar Szkoły Podstawowej nr 15 im .Wojska Polskiego wykonany został w 2007 roku techniką ręczno-maszynową w Pracowni  Haftu Artystycznego  Haft Art. Małgorzaty Czarneckiej z Murowanej Gośliny. Fundatorem sztandaru są rodzice uczniów,  Rada Rodziców przy SP 15, Samorząd Uczniowski oraz pracownicy szkoły.

Sztandar SP 15 składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.

Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 80 cm, barwy szafirowej po stronie głównej, a barwy karmazynu polskiego po stronie odwrotnej. Sztandar wykonany jest z rypsu przytwierdzonego do drzewca. Obszyty jest złotymi frędzlami o długości 6 cm. Drzewce wykonane są z drewna w jasnym kolorze i głowicy w kształcie godła państwowego.

Nowy sztandar szkoły

Na stronie odwrotnej, na czerwonym tle w centralnej części płata, widnieje orzeł biały. Ponad nim złotymi literami wyhaftowano napis OJCZYZNA, z lewej strony orła – NAUKA, zaś z prawej – PRACA. Na dole płata wyhaftowano gałązkę laurową, symbol zwycięstwa.

8 maja 2008 r. miało miejsce uroczyste pożegnanie starego sztandaru i przekazanie szkole sztandaru nowego wzoru.

Sztandar Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim

Prawa, główna strona sztandaru, pełniąca funkcję awersu, ma barwę żółtą. W żółtym płacie na środku, na tle otwartej księgi widnieje płonący kaganek, symbol oświaty. Ponad kagankiem złota nicią zapisano nazwę:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15

IM. LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO

W dole płata napis:

W GORZOWIE WLKP.

Sztandar Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim

Najważniejszym symbolem szkoły jest jej sztandar: stary historyczny i nowy;  jest on symbolem Polski, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko.

12.10.1967 r. w dniu Święta Ludowego Wojska Polskiego Komitet Rodzicielski przekazał SP15 sztandar jako żywy symbol przynależności Ziemi Lubuskiej do Polski. Sztandar był również symbolem zobowiązującym młodzież szkolną do rzetelnej nauki, miłości do naszej ojczyzny oraz szacunku dla pracy.

Przez 41 lat sztandar reprezentował społeczność szkolną na uroczystościach patriotycznych, towarzyszył uczniom w ważnych wydarzeniach z życia szkoły i miasta. Był najważniejszym symbolem „Piętnastki” i świadkiem wielu wspaniałych osiągnięć i szkolnych sukcesów.

Odchodzący do historii sztandar ma kształt kwadratu. Jego krawędzie obszyto żółtymi frędzlami.

Sztandar szkoły

Logo powstało w 2007 r. Jego autorem  jest gorzowski artysta plastyk, Pan Dariusz Sapkowski,. Jest znakiem rozpoznawczym szkoły, eksponowanym na mundurkach uczniowskich, dyplomach, oficjalnych pismach urzędowych oraz szkolnej stronie internetowej. Jego wygląd związany jest z patronem szkoły i miastem Gorzowem Wlkp.  Część główną stanowi otwarta księga, w której został umieszczony orzełek na tarczy, występujący na czapkach wojskowych. Jest to wizerunek orła w zamkniętej koronie zwieńczonej krzyżem.  To stylizowana, artystycznie przetworzona wersja orła, który ma historyczną tradycję. Na kartach księgi  widnieją flagi: po lewej stronie flaga państwowa, po prawej flaga miasta Gorzowa Wlkp. Bezpośrednio pod księgą zapisano nazwę miasta:  Gorzów Wlkp.

Część górną logo  wieńczy napis:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15,

część dolną napis: 

im. WOJSKA POLSKIEGO

Logo Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim

Logo Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim

  1. pl
  2. en
  3. uk
  1. pl
  2. en
  3. uk

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim

ul. Aleksandra Kotsisa 1, 66-400 Gorzów Wielkopolski

+48667659236

+48957228729

sp15@edu.gorzow.pl