03 May 2022

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W kalendarzu najważniejszych uroczystości obchodzonych w naszej szkole znajduje się Akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku szkolnym wszyscy oczekiwaliśmy na nią z ogromną niecierpliwością i nadzieją, że wreszcie będziemy mogli uczcić ją, uczestnicząc w wydarzeniu na żywo, poza wirtualną rzeczywistością. I tak się stało. Uczniowie klasy 6a oraz 7d pod kierunkiem swoich wychowawczyń, nauczycielek języka polskiego – p. Marzeny Myki i p. Jolanty Woćko oraz nauczycielki muzyki i języka polskiego – p. Izabeli Jaber przy wsparciu p. Janusza Trojańczyka, który przygotował odpowiednie nagłośnienie, zaprezentowali słowno-muzyczną inscenizację. Stała się ona zarazem żywą lekcją historii.

Akademia odbyła się w piątek 29 kwietnia 2022 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolski. Aby cała społeczność naszej szkoły mogła obejrzeć przedstawienie, było ono prezentowane trzy razy. To ogromne przedsięwzięcie na szczęście udało się zrealizować, a p. dyrektor Karolina Jankowiak, która uczestniczyła w każdym z nich, stwierdziła, że wszystkie prezentacje były niezwykle ciekawe, uczniowie wykazali się znakomitymi umiejętnościami scenicznymi i słowno-muzycznymi, a lekcja historii związana z okolicznościami uchwalenia 231 lat temu (w 1791 roku) ustawy zasadniczej przez Sejm Czteroletni, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, pozostanie na długo w naszej pamięci.

Akademia rozpoczęła się niezwykle podniośle i uroczyście od wniesienia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego oraz hymnu szkoły. Następnie konferansjerzy zaprosili uczestników wydarzenia na wycieczkę do muzeum, w którym znajduje się pierwszy egzemplarz Konstytucji 3 Maja. Z kolei widzowie mieli okazję zobaczyć sceny z roku 1791, gdy toczyły się spory o zasadność uchwalenia Konstytucji oraz mogli dowiedzieć się, jakie uczucia i myśli towarzyszyły królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, marszałkowi Małachowskiemu, szlachcie, mieszczanom i chłopom, gdy uchwalano pierwszą w Europie i drugą na świecie tak ważną dla naszego narodu ustawę zasadniczą.

Niezwykle ważnym elementem przedstawienia były pieśni patriotyczne: Mazurek Trzeciego Maja, Rota oraz My pierwsza brygada , które zaśpiewał chór w składzie uczniów z klas 6a oraz 7d.

Akademia przypomniała nam, jak ważne dla historii każdego narodu są wydarzenia, które miały na celu kształtowanie w społeczeństwie poczucie tożsamości narodowej i wiarę, że naród jest własnością wszystkich jego obywateli.

  1. pl
  2. en
  3. uk
  1. pl
  2. en
  3. uk

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim

ul. Aleksandra Kotsisa 1, 66-400 Gorzów Wielkopolski

+48667659236

+48957228729

sp15@edu.gorzow.pl